End Of Year Student Prizes

Congratulations to the students who were honored at the 2019 Prize Day and Graduation ceremonies. All students are members of the Class of 2019 unless otherwise noted.




ALUMNI PRIZE
Presented at Graduation

Faith Hardy

Charlotte Townley


ALL SCHOOL AWARDS
Presented at Prize Day

Will McCurdy '05 Award: Nathalie Felton

Class of 2008 Award: Grace Casale '22, Hudson Friedman '22

Christine Nelson Award: Jesse Perlmutter '21, Robert Thalheimer-Santamaria '21

James P. Godfrey Award: Miles Chun '20, Evalise Melgar '20, Theresa Quinto '20

Senior Deans' Award: Sarah Colin, Alexander Hackett, Charles Moysak

Dennis Parker '73 Prize: Patricia Bautista, Faith Hardy

Sustainability Award: Warren Kennedy-Nolle

Gretchen Pulvermann '30 Scholarship Award: Faith Hardy

Mary Ann Reichhardt Memorial Award: Yusra Suliman

Parents Association Prize: James Chen, Erin Salomon, Kioni Shropshire-Maina

The Headmaster's Prize: Patricia Bautista, Julian Martelly, William Shabecoff

The Glen Robertson Award: Iain Pollock, Upper School English Teacher


DEPARTMENTAL AWARDS
Presented at Prize Day

Art Department

Lelia Carter Birrell '68 Award: Jared Kim

Videography Award: Alexia Hartogensis

Athletic Department

The Mary Borton Trophy: Paulina Harasimowicz

The Richard Le Maire '63 Award: Allan Houston III

Classics Department

Classics Award: Margaret Dunn

Latin Award: Madeline Mandell

Computer Science Department

Computer Science Award: Alexia Hartogensis

Computer Science Achievement Award: Laszlo Kopits

Drama & Dance Department

V. Janet Lott Spirit of the Theatre Award: Faith Hardy

Glen Robertson Memorial Award: Lily Rosen, Hope Santomero

Dance Award: Amber Michaca, Aisling Sullivan

English Department

English Award: Margaret Dunn, Charlotte Townley, Cecilia van Paasschen

Creative Writing Award: Kioni Shropshire-Maina

Sophomore English Award: Kyle Mandell '21, Katia Soares dos Santos '21

Humanities Department

Joshua Bennett '06 Humanities Award: Annabel Halaby, Jason Schnall

Cornelius Tacitus Prize: Wendy Corona '20, Aldo Stefanoni '20

Mathematics Department

Mathematics Award: Connor Marrs

Robert Reeser Memorial Award: Alexia Hartogensis, Alexander Kelly

George Washington University Medal: Aaron Serianni '20

Modern Languages Department

Modern Languages Award: Samantha Bobman, Paulina Harasimowicz

Chinese Award: Jaume Pujadas '20

French Award: Warren Kennedy-Nolle

Spanish Award: Kyle Mandell '21

Music Department

Choral Award: Franklin Hong, Jessica Yaffa

John Philip Sousa Award: Mia Hotsuki

Natural Sciences Department

Science Award: James Chen, Nathalie Felton, Connor Marrs, Charlotte Townley, Jialin Yang


BOOK AWARDS
Presented at Prize Day

Brown University Book Award: Wendy Corona '20

Columbia University Book Award: Charumathi Badrinath '20

Cornell University Book Award: Isabel Stronski '20

Dartmouth College Book Award: Abhinav Kumar '20

Harvard College Book Award: Ellen Mollerus '20

The Johns Hopkins Book Award: Aaron Serianni '20

The Princeton University Book Award: Jaume Pujadas '20

The University of Pennsylvania Book Award: Nicholas Califano '20

Wellesley College Book Award: Sabrina Reznik '20

Yale University Book Award: Valeria Morales Ciriaco '20