Prize Day 2020: Virtual Presentation

Welcome to Rye Country Day's virtual 2020 Prize Day ceremony. We are so thrilled to recognize our outstanding prize winners for their impressive achievements throughout the 2019-20 school year. Congratulations to all!


Introduction, Lower Hudson Council of School Superintendents Award, and Book Awards


Lower Hudson Council of School Superintendents Award:
Ellen Mollerus '20, Aaron Serianni '20

Brown University Book Award: Alexander Harasimowicz '21

Columbia University Book Award: Kathryn Farrell '21

Cornell University Book Award: Andrew Felton '21

Dartmouth College Book Award: Sarah Jensen '21

Harvard College Book Award: Deepta Gupta '21

The Johns Hopkins University Alumni Book Award: Muhamed Ka '21

The Princeton University Book Award: Max Hines '21

The University of Pennsylvania Book Award: Liam Bieber '21

Wellesley College Book Award: Jordan Miller '21

Yale University Book Award: Kyle Mandell '21


Departmental Awards

Art Department

Lelia Carter Birrell '68 Award in 2-D: Olivia Friedberg '20

Lelia Carter Birrell '68 Award in 3-D: Olivia Nash '20

Lelia Carter Birrell '68 Award in Photography: Miles Chun '20

Lelia Carter Birrell '68 Award in Videography: Theresa Quinto '20

Athletic Department

FAA Scholar Athlete: Robert Fox '20, Caroline Geller '20, Aaron Serianni '20, Isabel Stronski '20

15 Varsity Letters Special Achievement: Elizabeth Friedberg '20

The Richard Le Maire '63 Award: Cullen Coleman '20

The Mary Borton Trophy: Olivia Friedberg '20, Charlotte Price '20

Classics Department

Classics Award: Vladimir Reed '20

Latin Award: Ellen Mollerus '20

Computer Science Department

Computer Science Award: Charumathi Badrinath '20, Josep Pujadas '21

Computer Science Achievement Award: Kathryn Farrell '21, Sebastian Jolly '21

Drama & Dance Department

V. Janet Lott Spirit of the Theatre Award: Mateo Gómez '20, Peggy Helman '20

Glen Robertson Memorial Award: Hunter Daum '20, Evalise Melgar '20

Dance Award: Chidera Olewuenyi '20

English Department

Sophomore English Award: Grace Casale '22, Hudson Friedman '22, Maya Kini '22

Senior English Award: Charumathi Badrinath '20, Amelia Lower '20

Creative Writing Award: Isabel Stronski '20, Graham Weber '20

Humanities Department

Joshua Bennett '06 Humanities Award: Ellen Mollerus '20, Aldo Stefanoni '20, Hannah Tanenbaum '20

Cornelius Tacitus Prize: Lourdes Geraldo Espinal '21, Max Hines '21, Katia Soares dos Santos '21

Mathematics Department

Mathematics Award: Jaume Pujadas '20, Alexander Shane '20

George Washington University Medal: Deepta Gupta '21, Sarah Jensen '21

Robert Reeser Memorial Award: Natalie Daetwiler '20, Josie Yeager '20

Modern Languages Department

Chinese Award: Lauren Mian '20

French Award: Ariane Voulgaris '20

Spanish Award: Amelia Lower '20, Wendy Corona '20

Modern Languages Award: Sebastian Lee '20, Kyle Mandell '21

Music Department

Choral Award: Mateo Gómez '20, Valeria Morales Ciriaco '20

John Philip Sousa Award: Sabrina Reznik '20

Music Award: Abhinav Kumar '20, Lauren Mian '20

Natural Sciences Department

Senior Science Award: Charumathi Badrinath '20, Abhinav Kumar '20, Jaume Pujadas '20, Aaron Serianni '20


All School Awards

Gretchen Pulvermann '30 Scholarship Award: Chidera Olewuenyi '20

Dennis Parker '73 Prize: Arianna Farquharson '20, Chidera Olewuenyi '20

Will McCurdy '05 Award: Alex Margolis '20

Class of 2008 Award: Makayla Blake '23, Tyler Moyer '23

Christine Nelson Award: Yuto Abe '22, Ritchel Amankwah '22

James P. Godfrey Award: Eesha Narain '21, Gideon Prempeh '21, Arly Rodriguez, '21

STEAM Award: Miles Chun '20, Jaume Pujadas '20

Sustainability Award: Peggy Helman '20

Mary Ann Reichhardt Memorial Award: Wendy Corona '20

Senior Deans' Award: Robert Fox '20, Olivia Nash '20

Parents Association Prize: Christopher Connor '20, Theresa Quinto '20, Sabrina Reznik '20

The Headmaster's Prize: Tess Asness '20, Charumathi Badrinath '20, Jaume Pujadas '20

Alumni Prize: Abhinav Kumar '20, Isabel Stronski '20

The Glen Robertson Award (for Faculty): David Lehner